Napinacze do taśm stalowych, a do taśm kompozytowych. Porównanie
Taśmy stalowe do bindowania automatycznego mogą mieć grubość od 0,6 do 1,1 mm. Napinacz spina taśmy spinkami zamkniętymi z poczwórnym nacięciem. Bindownice mogą mieć różną wagę – najcięższe modele do taśm stalowych ważą nawet 11 kg a najlżejsze niecałe 3 kg. Nieco inne parametry mają napinacze do taśm stalowych pracujące w systemie bezspinkowym – są to urządzenia dość lekkie o sile naciągu wynoszącej maksymalnie 4000 N.
W przypadku taśm kompozytowych napinacze dostosowane są do szerokości maksymalnej 40 mm i grubości od 0,6 do 1,4 mm. Waga wiązarek do taśm kompozytowych oscyluje w granicach 5 kg. Bindownice ręczne umożliwiają łączenie taśm spinkami drucianymi lub plastikowymi PP. Ręczne wiązarki to uniwersalne urządzenia – obsługują taśmy o szerokości od 9 do 19 mm.
Taśmy stalowe czy kompozytowe?
Taśmy spinające stalowe i kompozytowe służą do opasywania i zabezpieczania ciężkich ładunków niespaletyzowanych. Taśmy stalowe wykonywane są z blachy walcowanej na zimno, a do ich spinania używa się stalowych spinek o odpowiedniej grubości i szerokości. Taśmy kompozytowe w odróżnieniu od stalowych wydłużają się, a po napięciu wracają w pewnym stopniu do pierwotnego kształtu. Taśmy z tworzyw sztucznych częściej stosuje się przy pakowaniu twardych elementów o nieregularnych kształtach, na przykład drewna. Elastyczna taśma lepiej dopasowuje się do kształtu ładunku, ale jest bardziej podatna na luzowanie i zerwania w czasie transportu. Tymczasem taśmy stalowe cechuje ogromna wytrzymałość i stosuje się je do ładunków o bardzo dużej masie.